Sierra Nevada – skisæsonen er lige begyndt !
Publiceret den 02 december 2013
Det tager kun to timers kørsel fra Malaga lufthavn for at komme til Sierra Nevada (Granada) ski station.
Den nye skisæson startede i sidste uge, hvor den åbnede op med 5 km løjper ,dog forventer skistationen (afhængigt af vejrforholdene ), at alle 105 km løjper vil snart være åbne. Du kan følge den daglige ” sne ” rapport ved hjælp af dette link , så du kan se, hvornår det er det bedste tidspunkt for dig at besøge Sierra Nevada.
En ny attraktion i år er ” Pista del Mar” (Havets løjpe) som er et sne område med udsmykninger med elementer fra havet. Dette område er dedikeret til familier, hvor der er taget hensyn til selv de mindste, da den byder på underholdning for alle aldre.
Sierra Nevada er også berømt for sine snowboard anlæg kaldet Sulayr sne park med mere end 70 moduler, og hop . Også her vil familier kunne finde områder for børn så de kan øve sig i denne sport i sikre omgivelser. Se mere her.
Planlæg en dag med sne og lej din bil her.