Jerez – kåret som Europas vinby 2014
Publiceret den 27 januar 2014
Under 3 timers kørsel fra Málaga Lufthavn kommer du til den spanske by Jerez de la Frontera, som netop er blevet kåret til Europas vinby 2014.
Jerez er verdensberømt for sin sherry og vin produktion og har mange sherry bodegaer, som du kan besøge og blive introduceret til sherry produktionen.

Jerez har meget mere at tilbyde end kun sin vin produktion. Selve byen er meget charmerende med den gamle katedral og mindesmærker, og der er desuden mange tapas og flamingo barer at besøge.

Hvis du er fan af de spanske heste, så er det et ”must” at besøge den Kongelige Andalusiske Rideskole. I januar og februar måned kan du hver torsdag se heste dressur showet ”Sådan danser de andalusiske heste”. I sommer månederne bliver dette show vist flere gange om ugen. Du kan også vælge at besøge karet -og dressur museet. Billet priserne er fra 6,5-18 euro alt efter hvilket type besøg du vælger. Klik her for mere information .
Jerez er også berømt for sin motor racerbane – og for eksempel fra d. 28 -31 januar kan du overvære prøvekørsler for Formular 1 løbet eller i maj måned bliver der afholdt det Spanske Grand Prix for International MotoGP. Læs mere her og for at reservere billetter.
Tilsidst er der for børnene den zoologisk have i Jerez som hedder ”Zoo Botánico”. Det er både en zoologisk –og botanisk have du kan besøge. Den zoologiske have er lukket om mandagen indtil d. 15 juni, så check åbningstiderne inden du tager afsted.

Og husk ikke mindst at bestille din lejebil, så du er klar til nye oplevelser i Andalusien.
