Udforske Girona Airport
Publiceret den 08 juni 2014Ankomst fra både indrigs og udenrigs fly til Girona lufthavn ligger på stueetagen. Der er 33 indcheckingsskranker, og 15 boarding gates.
Der er en Aldeasa duty-free butik som sælger et stort udvalg af alkohol, tobak, parfume og udvalgte fødevarer. Husk på at du rejser tilbage til et EU land, så du må max medbringe 200 cigaretter, 100 cigarillos, 50 cigarer, 250 gr tobak, 16 litres of øl, 4 liter vin, og vælge imellem 1 liter spiritus eller 2 liter hedvin, f.eks. port eller sherry. Desuden er der også et udvalg af forskellige spisesteder i lufthavnen.
Girona lufthavn er også brugt af rejsende der skal til sydvest Frankrig. Grænsen er kun 70 kilometer nord fra lufthavnen og en tur til dertil tager omkring en time.