Botanisk have i Torremolinos: Besøg Molino de Inca
Publiceret den 21 februar 2013
Det er ikke altid nødvendigt at tage på langtur for at opleve noget nyt. Den botaniske have i Torremolinos ” Molino de Inca” ligger kun 5 min. kørsel fra Malaga`s lufthavn. Tag afkørsel 226 fra motorvejen mod kongres centeret i Torremolinos og efter ca. 100 meter vil du, på højre hånd, finde skiltet som fører til den Botaniske Have.

Et areal på 40.000 m2 er rammen om den smukke have ”Molino de Inca”, som i fordums tid blev besøgt af selve kong Alfonso XIII og dronning Victoria Eugenia.
Der er over 500 forskellige træarter, en naturlig labyrint af liguster på 50 m i diameter samt en gammel kornmølle med et tilhørende museum, hvor alle de forskellige redskaber som blev brugt i forbindelse med maling af korn i forrige århundrede er udstillet.
Vandet spiller en ornamental rolle i haven, hvor forskellige springvand gør det ud for naturlige kilder, som krydser haven, for at løbe ud i en sø, omgivet af italienske marmor statuer. Der findes et voliere med eksotiske fugle og en nylig anlagt Japansk Zen Have.
Dette lille paradis på Costa del Sol er bestemt et besøg værd. Find den botaniske have på Calle de los Pinares i Torremolinos.
Sådan kommer du dertil: Fra Malaga Lufthavn kører du ad motorvejen i retning af Fuengirola. Tag den første afkørsel mod “Palacios de Congresos/Torremolinos”. Ca. 50 meter efter afkørslen kommer der på højre hånd afvisning til “Molino de Batán”. Det er navnet på en restaurant. Der er ingen vejskilt hvor der står Molino de Inca”. Du følger dernæst en lille vej og kommer efter 1 km frem til en stor parkeringsplads. Her parkere du bilen og du vil se den botaniske have “Molino de Inca”.
Opdateret 2015:
Åbningstider i 2015 er som følger:
November, December, Januar, Februar: Tirsdag – Søndag fra kl. 10:30-14:00h & 16:00-18:00h.
Marts, April, og Oktober: Tirsdag – Søndag fra kl. 10:30 – 14:00h & 16:00-19:00h.
Maj, Juni, July og September: Tirsdag – Søndag fra kl. 11:30-14:00 & 18:00-21:00h.
Der er lukket om mandagen.
Entré prisen er 1 euro for voksne. Børn og pensionister har gratis adgang.